הנתיב לבריאות - ריקי לנגברג

כואב? בדקו ויטמין D

כואב? בדקו ויטמין D
שי, מטופל שהגיע אלי, התלונן על כאבי גב שנמשכו שנים. האורטופד אמר לו שעליו ללמוד לחיות עם זה, אך הוא לא ויתר. במסגרת הבדיקות שאני ממליצה לעשות נמצא מחסור חמור של וויטמין D, תוספת של הוויטמין הפחיתה, להפתעתו, הרבה את עוצמת הכאב בתוך זמן קצר יחסית. במחקר שנעשה בארה"ב נמצא ש-26% מהחולים שפנו למרפאת כאב סובלים ממחסור בוויטמין זה. מתן וויטמין D בריכוז גבוה (כ-2000 יחי' לפחות) לאנשים הסובלים מכאבים כרוניים כגון כאב גב תחתון, כאבי שרירים, כאב נוירופתי (עצבי) הנובע ממחלת הסוכרת גורם להקלה בתדירות הכאב ועוצמתו.

תרומת הוויטמין לגוף: תורם לחיזוק העצמות ופעיל ביחד עם הסידן וחשוב למניעת הדלדלות עצם, נוגד חמצון ומחזק את מערכת החיסון. מחקרים אפידמיולוגיים ומחקרים בבעלי חיים אף מצביעים על האפשרות שצריכה מספקת של ויטמין D יכולה להקטין את הסיכון להופעת מחלות שונות, כמו סרטן השד, הערמונית והמעי, סוכרת, טרשת נפוצה ומחלות לב. וויטמין D מצוי בדגים כמו סרדינים, סלמון, טונה בשמן והרינג, בשמן דגים, פירות ים, כבד, בשר עגל, בקר וחלמון ביצה. בארץ נוהגים להעשיר מזונות מסוימים כגון חלב, דגני בוקר, חטיפי אנרגיה ושמנים שונים.

בעבר היינו בטוחים שבישראל לאנשים בריאים אין סיבה לחשוש ממחסור בוויטמין D בשל הקרבה היחסית לקו המשווה והמזון המועשר. קרינת השמש שנחוצה לייצור הוויטמין על ידי הגוף מושפעת מהקרבה לקו המשווה, ובעצם מקו הרוחב שבו אנחנו חיים. מנתוני מחקרים עולה שבקו רוחב שגבוה מ-40 מעלות, בחלק הצפוני או הדרומי, קרינת השמש לא מספיקה כדי לייצר בגוף את הרמה האופטימלית של ויטמין D לאורך כל השנה. ישראל אמנם מצויה בין קווי הרוחב 29-33 צפונית לקו המשווה, מה שאומר שלא צריכה להיות לנו בעיה אך לא כך הדבר, מרבית האוכלוסייה סובלת ממחסור מויטמין D.

אך מצד שני אנחנו מקפידים להגן על עצמנו מקרני השמש. דואגים להפחיד אותנו ממפני קרני השמש כאילו הם הסיבה העיקרית לסרטן העור. אם זו אכן הסיבה - איך נסביר את העובדה שסרטן העור לא פחת בשנים הללו שאנו מתמרחים בלי סוף בקרם הגנה?! איך נסביר את העובדה שסרטן העור מתפתח באזורים בגוף שלא נחשפו מעולם לשמש?! אז מה שהכי חשוב באמת, צאו והחשפו לשמש ל-20 דקות בכל יום בשעות חמימות ולא חמות מאוד ללא קרם הגנה.

ניתן לבדוק את רמת הוויטמין בדם בבדיקת דם פשוטה, הרמה המומלצת היא יותר מ-30. נמצא שבארץ המחסור בוויטמין D, כאמור, שכיח מאוד. מומלץ לערוך בדיקת דם מקיפה הכוללת גם את רמ וויטמין D בדם ולטפל בהתאם.

הידלדלות עצם | אוסטיאופורוזיסבאפשרותך להתחיל תהליך ריפוי יחד איתי צור קשר 
לתיאום פגישה 054-8091279

חזרה להטיפים שלנו >>


 
צור קשר
* שם:
*אימייל:
* טלפון:
טלפון נוסף:
  טקסט חופשי:
* שדות חובה
צור קשר
הרשמה לניוזלטר
הרשמו וקבלו חינם עדכונים בנושאים: תזונה, הרזיה, בריאות ומניעת מחלות, טיפים ומתכונים הקשורים לצליאק.

הכניסו את שמכם ואת המייל שלכם למטה
שם:
* מייל:
* שדות חובה

באותו נושא
עיצוב, בנייה וקידום אתרים לול שיווק ברשת