הנתיב לבריאות - ריקי לנגברג

אנדומטריוזיס | Endometriosis

אנדומטריוזיס | Endometriosis

הרירית שמרפדת את חלל הרחם נקראת אנדומטריום. כאשר רקמה הדומה לרירית הרחם גדלה ומשגשגת מחוץ לחלל הרחם מתפתחת מחלת האנדומטריוזיס. אנדומטריוזיס עלולה להתפתח עקב מעבר של רירית שהתפרקה בחלל הרחם גם דרך החצוצרות לאגן. כך עלולה להגיע רקמת אנדומטריום אל תוך הגוף מחוץ לחלל הרחם. נגעים של רקמת אנדומטריום גדלה לעתים על פני איברים נוספים, שנמצאים בקרבה אנטומית לאברי הרבייה כגון: שלפוחית השתן, והמעי הגס. לעיתים נדירות, ניתן למצוא רקמה מרירית הרחם אפילו במקומות מרוחקים מהאגן, כגון הסרעפת הריאות או המוח. הגילאים השכיחים לאנדומטריאוזיס הם 20-40. בממוצע 5-20% מהנשים בגיל הפוריות סובלות מאנדומטריאוזיס. מצבים אלו אופייניים לנשים עם רחם בעל מבנה לא תקין (רחם דו קרני) ואופייניים לנשים אשר החלו לקבל ווסת בגיל צעיר מאד ודימום רב ומתמשך.

רקמת רירית הרחם או האנדומטריום מגיבה לשינויים ההורמונאליים, שמתרחשים במהלך המחזור החודשי, גם רקמת האנדומטריום, שנמצאת מחוץ לרחם מגיבה לשינויים ההורמונאליים הללו. רירית זו גורמת לשרשרת אירועים הגורמים לדלקת מקומית, להפעלה של המערכת החיסונית, להפרשת יתר של חומרי דלקת אשר גורמים לכאב ומובילים לעתים להיווצרות רקמה צלקתית, או הידבקויות מסביב לנגעי האנדומטריוזיס ובין אברים סמוכים, והתפתחות ציסטות בשחלות.

מדוע מתפתח אנדומטריוזיס? - לא ידוע למה רק נשים מסוימות מפתחות נגעים של אנדומטריוזיס ומדוע רק חלקן לוקות בתסמינים קשים. קיימות תיאוריות רבות בנוגע למנגנונים שאחראים ליצירת רירית זו המתפתחת מחוץ לרחם . ידוע כי ישנו קשר גנטי, ידוע כי להפעלת המערכת החיסונית משקל רב בהתפתחות המחלה, סבורים שהנשים שלקו באנדומטריוזיס סובלות מהפרעה במערכת החיסון, כך שזו אינה מצליחה להרוס את הרקמות הללו ולמנוע היווצרות נגעי אנדומטריוזיס.


תסמינים של אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס עלולה לגרום למגוון נרחב של תסמינים, אך התסמינים האופייניים הם:

• כאבי גב קשים לפני ובמהלך המחזור החודשי.
• דימום מוגבר במהלך הווסת.
• כאבים עזים באגן או בבטן התחתונה מהם האישה סובלת לסירוגין במשך חודשים.
• עוויתות קשות בבטן בזמן הוסת, כמו גם בחילות, הקאות ותחושת עילפון במהלך הווסת.
• כאבים בזמן קיום יחסי מין, בייחוד בעת חדירה עמוקה.
• הפרעות במערכת העיכול כגון: עצירות, כאבים בזמן יציאה, שלשולים המופיעים בעיקר במהלך הווסת.
• דימום מפי הטבעת בעת הווסת.
• כאבים או דחיפות במתן שתן, בעיקר בזמן המחזור החודשי.
• אי פריון.

טיפול נטורופתי טבעי


הטיפול הנטורופתי יעיל במצבי אנדומטריוזיס קלים עד בינוניים. במצבים חמורים יותר יש לשקול ניתוח והניתוח מתבצע, כמובן, דרך קופ"ח ברפואה הקונבנציונאלית. באמצעות תזונה נכונה, פעילות גופנית, תוספי תזונה וטכניקות להרפיית מתחים ניתן להשיב את האיזון ההורמונלי לגוף. התזונה המומלצת הינה תזונה נטולת אסטרוגנים, ועשירה במזונות שתורמים לרמת אסטרוגן ופרוגסטרון מאוזנת בגוף. הכלי העיקרי במסגרת הטיפול הנטורופתי באנדומטריוזיס הינו צמחי מרפא. ישנם צמחי מרפא המאזנים הורמונלית את הגוף כגון דיאוסקוריאה וויטקס (שיח אברהם). במסגרת הטיפול הנטורופתי אנו בונים תוכנית עבודה הכוללת תזונה, פעילות גופנית וכן פורמולה לצמחי מרפא שמטרתה העיקרית היא איזון וחיזוק המערכת המינית וההורמונלית של האישה, בהתאם למצבה הרפואי והסימפטומים מהם היא סובלת, תוך שימת דגש על מערכות נוספות בגוף הזקוקות לתמיכה וחיזוק.


באפשרותך להתחיל תהליך ריפוי יחד איתי צור קשר 
לתיאום פגישה 054-8091279

 

חזרה לבריאות האישה >>


 
צור קשר
* שם:
*אימייל:
* טלפון:
טלפון נוסף:
  טקסט חופשי:
* שדות חובה
צור קשר
הרשמה לניוזלטר
הרשמו וקבלו חינם עדכונים בנושאים: תזונה, הרזיה, בריאות ומניעת מחלות, טיפים ומתכונים הקשורים לצליאק.

הכניסו את שמכם ואת המייל שלכם למטה
שם:
* מייל:
* שדות חובה

באותו נושא
עיצוב, בנייה וקידום אתרים לול שיווק ברשת