הנתיב לבריאות - ריקי לנגברג

שחלות פוליציסטיות | PCOS=polycystic Ovary Syndrome

שחלות פוליציסטיות | PCOS=polycystic Ovary Syndrome

אצל אישה בגיל הפריון, במשך מחזור הביוץ, גדלים מידי חודש הזקיקים בשחלה כאשר בתוכם מבשילה הביצית. בביוץ מתפרק הזקיק והביצית משתחררת מתוכו ונקלטת על ידי החצוצרה, שם היא אמורה לעבור הפריה. ציסטות שחלתיות הינן שלפוחיות מלאות נוזל שנוצרות, לנשים עם שחלות פוליציסטיות, כאשר הזקיק בשחלה אינו משחרר את הביצית. בארה"ב הסובלות מ שחלות פוליציסטיות נע בין 5% ל 10% מכלל האוכלוסייה.

לא ידוע כיום מה הגורם לתסמונת השחלות הפוליציסטיות. עם זאת, ישנן עדויות רבות כי רמות גבוהות של אינסולין תורמות לעליה ביצור ההורמונים הזכריים, דבר שגורם להחמרה בתסמיני התסמונת. כיום נחקר הרקע הגנטי שכנראה תורם להופעת הפרעה זו ונראה שהוא קשור לירידה האופיינית ברגישות לאינסולין. התסמונת לעתים קרובות מקושרות לאי פיריון , דימומים רחמיים לא נורמאליים, הפלות וסיבוכים שונים בזמן הריון. לא ידוע מדוע מצב זה קיים, ישנן נשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות שלמרות שיש להן וסת סדירה, בכל זאת לא מבייצות או מתקשות להרות.

שחלות פוליציסטיות יכולות להיות קשורות גם להיפותירואידיזם, רמות פרולקטין גבוהות (הורמון המופרש בזמן הריון והנקה לייצור חלב) וגידולים מסוימים בשחלות ובבלוטת האדרנל שיכולים לגרום לרמות הגבוהות של הורמונים אנדרוגנים. נשים עם שחלות פוליציסטיות נמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות בסוכרת מסוג 2, יתר לחץ דם, טריגליצרידים גבוהים, כולסטרול גבוה ומחלות לב וכלי דם. כמו כן, מכיוון שנשים עם שחלות פוליציסטיות חשופות לרמות גבוהות של אסטרוגן, יש להם סיכון גבוה יותר לסרטן רחם ושד.

סימפטומים לשחלות פוליציסטיות:

• רמה גבוהה של הורמוני מין גבריים (אנדרוגנים) עם סימנים כגון שיעור יתר, אקנה, התקרחות גברית.
• ווסת לא סדירה או אי הופעת ווסת.
• שחלות מוגדלות עם ציסטות מרובות, ניתן לאבחן באמצעות אולטרסאונד.
• רמות אינסולין גבוהות בדם.
• עודף משקל, קרוב ל 50% מהסובלות משחלות פוליציסטיות סובלות מעודף משקל, המחמיר את מצב האינסולין בדם. ההשמנה הטיפוסית לשחלות פוליציסטיות הינה השמנה אנדרואידית, כלומר, "השמנה תפוחית" המאפיינת גברים (שומן באזור המותניים והבטן), לעומת השמנה "אגסית" המאפיינת מבנה נשי.


טיפול נטורופתי טבעי

הטיפול הקונבנציונלי ברפואה המערבית, גורם להרבה תופעות לוואי. לכן, הטיפול נטורופתי מתמקד
באיזון הורמונאלי וירידה במשקל במידה וקיימת. הטיפול יהיה באמצעות תזונה שתסייע בירידה במשקל וכן תאזן את רמות הגלוקוז בדם אשר תפתור את תופעת ההיפראינסולינמיה (רמות גבוהות של אינסולין בדם). בנוסף מניעה של סיבוכים עתידיים כגון מחלות לב וכלי דם, סכרת סרטן הרחם והשד.

במסגרת הטיפול הנטורופתי ישנה הכוונה אישית וספציפית לפעילות גופנית מתאימה. כמו כן, ישנו קשר ישיר בין שחלות פוליציסטיות לבין סטרס כרוני ומתמשך. ישנו קשר מחקרי בין מתח כרוני לבין חוסר איזון הורמונלי. במצב של סטרס בלוטת האדרנל מפרישה את הורמוני המתח בצורה מוגברת וזה גורם להחלשות של בלוטת האדרנל. נמצא כי נשים הסובלות מ שחלות פוליציסטיות הינן בעלות רמות גבוהות של קורטיזול, הורמון המופרש במצבי מתח. במסגרת הטיפול הנטורופתי נמליץ גם על טכניקות הרפיה והתמודדות עם מצבי מתח שונים.

ישנם צמחי מרפא יעילים לאיזון הורמונלי. צמחי המרפא, בניגוד לתרופות ההורמונליות שהרפואה המערבית מציעה, עוזרים לגוף להגיע לאיזון ובכך משיבים לגוף את האיזון ההורמונאלי. צמחי המרפא העיקריים הם ויטקס, אורטיקה ועוד. חשוב להתאים לכל אישה באופן ספציפי את פורמולת צמחי המרפא בהתאם לתמונה הקלינית שלה.



באפשרותך להתחיל תהליך ריפוי יחד איתי צור קשר 
לתיאום פגישה 054-8091279


חזרה לבריאות האישה >>


 
צור קשר
* שם:
*אימייל:
* טלפון:
טלפון נוסף:
  טקסט חופשי:
* שדות חובה
צור קשר




הרשמה לניוזלטר
הרשמו וקבלו חינם עדכונים בנושאים: תזונה, הרזיה, בריאות ומניעת מחלות, טיפים ומתכונים הקשורים לצליאק.

הכניסו את שמכם ואת המייל שלכם למטה
שם:
* מייל:
* שדות חובה





באותו נושא
עיצוב, בנייה וקידום אתרים לול שיווק ברשת