הנתיב לבריאות - ריקי לנגברג

אקנה (פצעי בגרות)

אקנה (פצעי בגרות)

אקנה נחשבת למחלת עור נפוצה ביותר, המתפתחת בעיקר בפנים, על הגב, באזור החזה והכתפיים וזאת משום שבאזורים אלה קיים ריכוז גבוה של בלוטות החלב. תופעה זו אופיינית לגיל הנעורים והיא מופיע יותר אצל בנים אך גם בנות סובלות ממנה.

להורמונים יש תפקיד משמעותי בהתפתחות אקנה. הגוף מייצר באופן תקין בלוטות חלב. במהלך גיל ההתבגרות חלים שינויים הורמונאליים בגוף, חוסר איזון הורמונאלי האופייני לגיל זה, מה שגורם להפרשת יתר של בלוטות החלב. החלב המיובש, עור קשקשי וחיידקים מצטברים בנקבוביות העור יוצרים קומודון (נקודה שחורה) וזה מונע את זרימת החלב מזקיקי השיער כלפי חוץ. החיידקים מתפתחים ומתפתחת נקודה לבנה ומוגלתית.

מהם התנאים להיווצרות האקנה:

ייצור מוגבר של חלב שאינו מופרש בצורה תקינה על פני העור דרך פתחי בלוטת החלב, אלא נשאר במקום וחוסם את פתח הבלוטה. כתוצאה מכך נוצרת על פני העור נפיחות אדומה ופצעון.

עליה בייצור הקרטין, כלומר, חלבון ההגנה המכסה את העור.

ההורמונים גורמים לעליה במספר בלוטות החלב מה שמגדיל את הסבירות להיווצרות אקנה.

כל התנאים הללו יכולים להוביל לחסימה ולזיהום של הנקבוביות. חלה התרבות של חיידקים ושמרים מה שיגרום לדלקות בעור. פגיעה שטחית מובילה ליצירת מוגלה ואודם ופגיעה שנוצרת בשכבת עור עמוקה יותר יכולה לגרום ליצירה של גושים, אבצסים וציסטות, שלפעמים מותירים אחריהם צלקות. הבעיות בעור מתחילות כשהוא נחסם מלמעלה או כשהוא לא מוזן מלמטה. לכן, כדי לשמור ולטפל בעור, צריך לספק לו חומרים שהוא מסוגל להפיק מהם תועלת ובמקביל להוריד את המעטה המפריע לו לנשום.

גורמים עיקריים

תורשה
– הורים שסבלו מבעיית אקנה לילדים סיכוי אף הם לסבול מהתופעה.

תזונה לקויה – בעולם המערבי המודרני כ-80% מבני הנוער סובלים מהתופעה. במדינות העולם השלישי אין תופעת אקנה. במחקר התגלה שפחמימות פשוטות גורמות להפרשה מוגברת של אינסולין ולפקטור מסוים דמוי אינסולין (IFG) הגורמים לעלייה ברמת ההורמונים הזכריים ואלה גורמים לייצור יתר של החלב והקרטין המובלים לשגשוג חיידקי האקנה.

חסר ברכיבים תזונתיים – מחסורים באבץ אופייני לגיל הנעורים. מחסור זה מגביר, אצל בנים, את הפיכת הטסטוסטרון לדהידרו המגרה את בלוטות החלב.

רגישות למזון – אנשים הרגישים למזונות מסוימים וממשיכים לצרוך אותו יפגעו במערכת העיכול שלהם ויגרמו לתת ספיגה ומחסורים תזונתיים שיובילו להחמרת המצב.

לחץ נפשי – מחקרים מוכיחים שמצבי לחץ מגבירים את הפרשת ההורמון קורטיקו טרופין הורמון המגביר את הפרשת השומן התת עורי ובכך מזרז אקנה. לדוגמה, אצל סטודנטים בתקופת מבחנים המצב מחמיר.

מערכת עיכול לקויה – מחקר בדק את הסובלים מאקנה ומצא שבדמם של 50% מהחולים הייתה רמה גבוהה של רעלנים בדם שנספגו במערכת העיכול, מה שהגביר את הרס הרקמות באזור הפצעים והפריע להגלדתם.

קנדידה – במצב של לחץ מתמשך קיימת נטייה לאכילת מזונות המעודדים שגשוג של קנדידה, כגון תשוקה למתוקים ופחמימות מזוקקות בכלל.

חוסר איזון הורמונאלי – יגרום לשילוב מס' גורמים המתבטא ב:

רמות גבוהות של טסטוסטרון שבנוכחות מוגברת של אנזים (5-alpha-reductase) הופך לדהידרוטסטוסטרון,  המגרה את בלוטת החלב ותעלות הזקיקים. אנזים זה נמצא גם בבלוטת הערמונית, ואחראי על הפיכת טסטוסטרון לדיהידרוטסטוסטרון (DHT). משפיע גם על בלוטת הערמונית וגורם להגדלה שפירה של הערמונית.

עודף ייצור של קרטין בתעלות הזקיקים.

עודף ייצור של חלב מבלוטות החלב.

נוכחות חיידקי ה-Propioni bacterium Acne המעודדים יצירת אקנה.

טיפול קונבנציונאלי:


אנטיביוטיקה – אריתרומיצין, מינוציקלין, טטראציקלין. מטפלת במצב החיידקי של העור.

רואקוטן – דומה מבחינה כימית לוויטמין A. פועלת על הפחתת ייצור החלב וייצור הקראטין הנוצר מעל העור החיצוני. הטיפול נמשך 16 שבועות. יש סיכון לנזקים בכבד. סכנה לעליית שומנים בדם, מגביר סיכון למחלות לב וכלי דם. חשוב לעשות בדיקות תקופתיות של תפקודי כבד ושומנים בדם. יש קשר גם למצב פסיכוטי כשהמצב הבסיסי רעוע.

טיפול מקומי – מריחה על העור, בנזואיל פרוקסיד, חומצה סיליצילית או משחה אנטיביוטית.

המלצות טיפוליות

מטרתו לטפל בזיהום החיידקים, איזון המערכת ההורמונאלית, איזון מערכת העיכול וריפוי הפצעים בעור. לתזונה יש חשיבות עליונה בטיפול בבעיות עור בכלל ובאקנה בפרט.

תזונה – באופן כללי חשוב לבנות תפריט פשוט ובסיסי נטול מזון מעובד, רצוי מזון אורגני. תפריט הכולל פחמימות מורכבות ועלייה בצריכת הסיבים התזונתיים השומרים על רמת גלוקוז תקינה בדם ומפחיתות הפרשת אינסולין. הסיבים התזונתיים שומרים על בריאות מערכת העיכול ומונעים ספיגת רעלנים לתוך הדם.

שומן רווי – הגוף מתקשה לעכל במיוחד שומן רווי ושומנים מוצקים וזה מחריף את מצב האקנה.
חומציות במערכת העיכול - המעודדת התפתחות של אקנה, חשוב להימנע מצריכת אלכוהול, סוכר, שוקולד, מטוגן משקאות מוגזים וממותקים.

מזון מכיל הורמונים - בשר וחלב ומוצריו. לעבור לדגי הים הצפוני המכילים אומגה 3. קטניות גם הם מהווים חלבון טוב.

קפה – חשוב להימנע מקפה וקפאין המחמירים מצב של העור. לעבור לחליטות צמחים.

פירות על הפנים - ענבים, תות שדה ואננס – עשירים בחומצות אלפא הידרוקסי, העוזרות לקלף את העור ולהסיר את התאים המתים שעלולים לחסום את הנקבוביות.

אבץ - הוא קו פקטור בהרבה תהליכים והכרחי באיזון בלוטות חלב בעור וגם נלחם נגד חיידקים, מחזק מע' חיסון. במזון ניתן למצוא בגרעיני דלעת וחמניות בעיקר.

נוגדי חמצון - לצרוך הרבה ירקות ירוקים וכתומים חיים ומאודים קלות, הבטא-קרוטן מסייע בריפוי העור. אגוזי מלך, שקדים וגרעיני דלעת מהווים מקור טוב לוויטמין E ולאבץ.

זרעי פשתן - רבע כוס לטחון ולערבב עם 1/4 ליטר מים לפחות. יספקו אומגה 3, 6 ו-9 וכן סיבים תזונתיים.

מים
- לשתות הרבה מים, מטהרים ומרווים את העור.

יוד - להימנע מאכילת אצות ומזון המכיל יוד (מלח המועשר ביוד), נמצא שמינרל זה מגביר את התפתחות האקנה.

המלצות לטיפול חיצוני

מומלץ להשתמש בסבון טבעי עם גפרית או בסבון סלק, ניתן לרכוש בבתי טבע.

לשמור על אזור הפנים הנגוע נקי משומן. לחפוף גם את השיער בתדירות גבוהה כי גם בזקיקי השיער יש יצירת חלב הגורם לשומניות יתר.

להקפיד לשטוף את עור הפנים מס' פעמים ביום בעדינות מבלי לשפשף. ניקוי וקרצוף העור עלול לגרום לגירוי יתר של ב' החלב.

להימנע מאיפור ומקוסמטיקה על בסיס שמן להשתמש רק במוצרים על בסיס מים. מומלץ לא להשתמש בחומרים כימיים חריפים עדיף תכשירים טבעיים הניתן למצוא בבתי טבע או אצל מטפלים במסגרת הטיפול הנטורופתי.

לגברים עדיף להשתמש בסכין גילוח ולא מכשיר חשמלי. המכשיר החשמלי יפצע את האקנה ויכול לגרום לצלקות. מומלץ להתגלח עם כיוון צמיחת השיער.

רצוי לחשוף את הפנים לשמש כרבע שעה ביום לפחות, זה מעורר את העור ליצירת תאים.

אסור בתכלית האיסור לחטט בפצעונים ולא לגעת בעור אלא אם הידיים נקיות לחלוטין.

מי פנים לעור שמנוני: למהול מים עם חומץ ביחס של 1:8- שמונה מנות מים ומנה אחת של חומץ. מומלץ להוסיף מס' טיפות של שמן ורדים או להוסיף 1-2 כפות מי וורדים. לנקות את עור הפנים בוקר וערב. החומץ מסייע לנקות את השמנוניות של העור אך אינו מייבש או מנטרל את השמנוניות הטבעית של העור שכה חשובה לו.

מסיכה לעור שמן: לערבב 2 כפות יוגורט, 2 כפות אגוזי מלך טחונים דק לאבקה, חצי מלפפון מגורר וכף שמרים מפוררים. למרוח על פנים נקיות, לשהות כ-20 דקות ולשטוף במים פושרים.

מסיכה לעור שמן: לערבב בבלנדר: שתי 2 כפות יוגורט, 2 כפות מחית תמרים, כף דבש, כף שמרים מפוררים. למרוח על הפנים למשך כעשרים דקות ולשטוף במים פושרים.

לסיכום: אמצו לכם תזונה נכונה בהתאם להמלצות שפרטתי כאן, טפלו גם במצב הנפשי להרגעה, ובעיקר אמצו אורח חיים בריא. אם קשה לכם ואינכם יודעים מהיכן להתחיל פנו אלי לייעוץ.

קיץ, שמש וכתבמי פיגמנטציה

 
 
באפשרותך להתחיל תהליך ריפוי יחד איתי צור קשר 
לתיאום פגישה 054-8091279חזרה לקוסמטיקה טבעית >>


 
צור קשר
* שם:
*אימייל:
* טלפון:
טלפון נוסף:
  טקסט חופשי:
* שדות חובה
צור קשר
הרשמה לניוזלטר
הרשמו וקבלו חינם עדכונים בנושאים: תזונה, הרזיה, בריאות ומניעת מחלות, טיפים ומתכונים הקשורים לצליאק.

הכניסו את שמכם ואת המייל שלכם למטה
שם:
* מייל:
* שדות חובה

באותו נושא
עיצוב, בנייה וקידום אתרים לול שיווק ברשת