הנתיב לבריאות - ריקי לנגברג

תהליך הזדקנות העור

תהליך הזדקנות העור


כל בוקר אני מביטה במראה ומגלה עוד קמטוט וסימן לאחד נוסף שבדרך. אנחנו עוברות את התהליך הזה לא מבחירה זה פשוט מגיע ואצל נשים מסוימות זה מגיע אפילו מוקדם מהרגיל. אז מה הסיבות לכך? מה מאיץ את התהליך ומה מעקב ובולם אותו? - מבחינה ביולוגית העור מהווה חיץ בין הגוף למה שסובב אותו. תפקידו בעיקר להגן על הגוף מפני נזקים כגון קרינת השמש, אובדן נוזלים, גורמים זיהומיים שונים, כמו כן לסייע בוויסות הטמפרטורה של הגוף. העור מושפע, במהלך השנים, מגורמים חיצוניים ופנימיים. בין הגורמים החיצוניים אפשר למנות את האקלים בכלל, קרינת השמש בפרט. המצב האקולוגי בכלל וזיהום האוויר בפרט ועוד. הגורמים הפנימיים כוללים את התורשה, גיל, ירידה ביצור הורמונים, ירידה בתפקוד מערכת החיסון, והצטברות נזקי רדיקלים חופשיים.

כל אלה משפיעים על מראה העור ומתבטאים בירידה בכמות החמצן המובלת לתאי העור, נזק לקולגן ולאלסטין המצוי בעור, ירידה בכושר תחלופת התאים, פגיעה ברקמות שנגרמה מרדיקלים חופשיים, ירידה בתכולת השומן בעור, ירידה בכושרו של העור לספוח ולהחזיק מים, נזק למרכיבים בין תאיים התומכים בעור ומגנים עליו, ירידה במספר התאים ופגיעה בצורתם הפיזית, הצטברות כתמי עור ועוד. תהליך הזדקנות העור מתחיל מרגע לידתנו. שלא כמערכות גוף אחרות המגיעות לבשלות בגיל מבוגר יותר.

השינויים החלים בתהליך ההזדקנות הם רבים ומגוונים להלן חלקם:

• העור מאבד את זוהרו ומשנה את צבעו לצהבהב. השינויים מתבטאים בפיזור של הפיגמנט בתוך שכבת האפידרמיס וכתוצאה מכך מופיעים כתמים חומים בעור (גם על גב כף היד).

• העור הופך יבש יותר וזאת בשל צמצום פעילות בלוטות החלב ובכך פחות שומן המזין את העור.

• סיבי הקולגן והאלסטין בשכבת הדרמיס מתמעטים והמבנה שלהם ניזוק. כתוצאה מכך העור מאבד את גמישותו נעשה רפוי ומופיעים בו קמטוטים וקמטים.

• היחלשות השרירים התת-עוריים הגורמת לנפילת העור.


סוגי קמטים

קיימים סוגי קמטים שונים, חלקם מלווים אותנו מצעירותנו הלא הם קמטי המימיקה (קמטי ההבעה). קמטי ההבעה מופיעים בגיל צעיר יחסית ונובעים מהתכווצות חוזרת נשנית של העור כתוצאה מהפעלת השריר המצוי מתחתיו. המקומות האופייניים לקמטים אלה הם בין הגבות, המצח ולצידי העיניים.

ישנו סוג נוסף של קמטים והם קמטי הגרביטציה, אלה קמטים המופיעים כתוצאה מהרס הסיבים התומכים בדרמיס הגורם לאובדן הגמישות של העור ולשקיעתו. הם מתבטאים בהעמקה של הקו המחבר בין זוויות האף לזוויות הפה, בהופעת קמטים בשפה העליונה ובלחיים.

גורמים

הגורמים להאצת הזדקנות העור רבים מגוונים וכוללים בראש ובראשונה את הגורם התורשתי שעליו אין לנו שליטה. כמו כן הגורמים הסביבתיים כגון חשיפה לשמש, זיהום אוויר, עישון וכן הלאה. להלן רשימת הגורמים:

עישון – לעיתים העור של אנשים מעשנים יהיה מצולק ויופיעו קמטים מחורצים עמוקים סביב הפה, בעיקר מעל השפה העליונה. במחקר שהתבצע ב – Kings College, לונדון, נמצא כי רמת אנזימי ה – metalloproteinase היה גבוה יותר בקבוצת המעשנים לעומת קבוצת הלא מעשנים לפני שנחשפו לקרינת UV. נמצא כי בקבוצת המעשנים נגרם נזק נרחב לחלבון הקולגן והעור נראה מחורץ יותר ומקומט.

חשיפה לשמש – אפילו חשיפה מינימאלית עלולה להזיק. גם החשיפות הקטנות והיומיומיות מצטברות במשך השנים (כגון הליכה לרכב, הנחת היד על חלון הרכב) גורמות לקמטים, שינויים בצבע העור ובמקרה הגרוע ביותר לגידולי סרטן על העור. קרינת UV גורמת ל – 90% מסימפטומי הזדקנות עור מוקדמת. נזקיה בין השאר: חריצים וקמטים, נמשים חומים, הרחבה של כלי דם קטנים, קומודונים (לבנים ושחורים) ועור יבש. המולקולות בעור קולטות את קרני השמש ואז הרדיקלים החופשיים נכנסים לפעולה. קרני השמש מפעילות גם אנזים שמפרק את השומנים המצויים בתאי העור. פירוק זה של שומנים מייצר את החומצה האראכידונית שהיא שליחה של מולקולות היכולות לגרום דלקת בעור. המולקולות הדלקתיות מזיקות לתא ובכך מאיצות את הזדקנות העור.

ספורט קבוע – פעילות ספורטיבית קבועה שומרת על טונוס שרירי הפנים והצוואר ומעלה את קצב זרימת הדם לעור. כך מקבל העור אספקת חמצן רבה יותר ומתאפשר פינוי יעיל יותר של חומרי הפסולת.

שינויים הורמונאליים – אצל נשים בגיל המנופאוזה (המעבר) חלה ירידה ברמת הורמון האסטרוגן. מצב זה גורם לפגיעה בסיבים האלסטיים וירידה בהפרשת החלב (השומן הטבעי של העור) ובכך מואץ קצב הזדקנות העור. כאשר רמות ההורמונים הבאים תקינות: DHEA, אסטרוגן, פרוגסטרון וטסטוסטרון, בדרך כלל גם העור יהיה גמיש ורך. עם העלייה בגיל, כאמור, חל שינוי ביחס הורמוני המין וכן ברצפטורים של איברי המטרה והעור. כאמור השפעת השינויים ההורמונאליים באה לידי ביטוי לא רק בעור אלא גם בתפקודי איברים אחרים בגוף.

מחלות – מחלות ככלל יכולות לגרום להאצת הזדקנות העור. לדוגמה מחלות לב, מחלות כלי דם וריאות מפחיתות את אספקת החמצן לעור, מחלות אנדוקריניות כגון תת-פעילות או פעילות-יתר של בלוטת התריס גורמות לירידה בקצב ההתחדשות של תאי העור ולירידה בהפרשת החלב. סוכרת לא מאוזנת פוגעת בכלי הדם הקטנים של העור המספקים לעור חמצן ומפנים את חומרי הפסולת ממנו וכן הלאה.

תזונה – אחד הגורמים הבולטים להזדקנות מואצת של העור הוא הגורם התזונתי. תזונה עשירה בפחמימות מזוקקות, מזון מעובד ובשומנים רוויים, גורמים ליצירת רדיקלים חופשיים בגוף. רדיקלים חופשיים אלה מולקולות לא יציבות הגורמת נזקים לרקמות הגוף מכל הסוגים. כולל נזק לקולגן ולאלסטין המצויים בעור והאחראיים על גמישות ומוצקות העור. גם חשיפה לשמש גורמת ליצירת רדיקלים חופשיים בעור. הדרך היחידה להילחם ברדיקלים חופשיים אלו באמצעות תזונה עשירה בנוגדי חימצון ובאמצעות הימנעות מהגורמים ליצירתם של אותם הרדיקלים. חלק מנוגדי החימצון יכולים להגן על העור גם חיצונית, ניתן למרוח אותם על העור, ישנם קרמים או סרומים המכילים נוגדי חמצון כגון ויטמין E, C וכן הלאה.

גם המינרלים הם אבני הבניין לעור נפלא. קיימים ארבעה מינרלים חשובים במיוחד לעור בריא, זוהר וגמיש: יוד, סיליקון (צורן), גופרית ואבץ. ישנם צמחים אשר יכולים לספק לנו את המינרלים והנוגדי חמצון הללו והרי לכם מרשם לחליטת צמחים יבשים טעימה ושופעת מינרלים וויטמינים:

2 כפות מליסה רפואית
1 כף פרחי לבנדר
1 כף נענע / מנטה
1 כף פרחי קמומיל
1 כף עלי כותרת ורדים
1 כף סרפד
1 כף נבטי אלפלפא
1 כף רוז היפ
2 כפות עלי שן ארי
2 כפות עלי פטל
½ כף שורש ג`ינג`ר

אופן ההכנה: הכנה: מערבבים את התערובת בתוך כלי אטום ומאחסנים במקום חשוך וקריר. (ניתן לשמור עד חצי שנה). מוסיפים כפית לכוס מים רתוחים, מכסים ל-10 דק', מסננים ושותים, אפשר להמתיק עם מעט דבש.


המלצות לטיפול

חשוב להתייחס לשני פרמטרים: הראשון שינוי תזונתי הכולל גם שינוי באורח החיים וזו ההתייחסות להזנת העור מבפנים, והשני לא פחות חשוב טיפול מתאים חיצוני לעור הפנים. להלן רשימת טיפים והמלצות:

פירות וירקות - הקפידו לכלול פירות וירקות צבעוניים בתפריט היומי שלכם. הם מכילים נוגדי חימצון מגוונים, מלבד סיבים תזונתיים שמונעים חדירת רעלים ממערכת העיכול אל הגוף.

שומן טוב ומיטיב - השמנים אשר תורמים לשמירה על העור מצויים בעיקר בטחינה, אבוקדו, שמן זית, דגים, בזרעי פשתן ובאגוזים.

אומגה 3 - חומצת שומן המצויה בעיקר בדגי הים הצפוני. חומצת שומן התורמת לשמירה על העור ולמרקם החלק והרך של העור.

קרם הגנה – השתמשו בקרם הגנה בין 15 ל-30 (תלוי בדרגת החשיפה לשמש), אין צורך במקדם הגנה גבוה מ-30.

מתח (סטרס) מתמשך - לחץ ודאגות משפיעים על מראה העור. העור הינו מראה למצבנו הפיזי והנפשי.

ספורט - פעילות גופנית על בסיס קבוע חשובה ביותר לגוף ולמראה עור הפנים. כפי שכבר ציינו, היא תורמת לסירקולציה טובה של הדם, לפינוי פסולת ולזרימת חמצן לתאים, לתפקוד טוב של כלי הדם ולבריאות הכללית, הניכרת גם היא במראה הפנים.

ניקוי עור הפנים – חשוב להקפיד, לפני השינה, על ניקוי האיפור ומשאריות הזיהום הנדבק לעור במהלך היום. חשוב להחליף את הסבונים המכילים דטרגנטים לסבונים טבעיים ועדינים אשר עושים את העבודה ולא מייבשים ויוצרים גירויים מיותרים.

הזנת העור - אפשר להתפנק במסכה טובה על בסיס טבעי כמובן (מסכות חימר מנקות וסופחות את הרעלים). כמו כן השתמשו בקרמים טובים על בסיס טבעי, כמובן, המכילים גם נוגדי חמצון.

לסיכום: כל הפתרונות מצויים מתחת לאפנו, אמצו לכם תפריט בריא המכיל הרבה ויטמינים, מינרלים ונוגדי חיצון המצויים, כאמור, במזון הזמין במטבח שלנו. השתמשו ברכיבים טבעיים בלבד הן בתזונה והן במריחה על עור הפנים. אני מבטיחה לכם שתרוויחו בגדול גם בריאות, גם מראה טוב וכמובן חיסכון כלכלי לכיס. 
באפשרותך להתחיל תהליך ריפוי יחד איתי צור קשר 
לתיאום פגישה 054-8091279
 

חזרה לקוסמטיקה טבעית >>


 
צור קשר
* שם:
*אימייל:
* טלפון:
טלפון נוסף:
  טקסט חופשי:
* שדות חובה
צור קשר
הרשמה לניוזלטר
הרשמו וקבלו חינם עדכונים בנושאים: תזונה, הרזיה, בריאות ומניעת מחלות, טיפים ומתכונים הקשורים לצליאק.

הכניסו את שמכם ואת המייל שלכם למטה
שם:
* מייל:
* שדות חובה

באותו נושא
עיצוב, בנייה וקידום אתרים לול שיווק ברשת