הנתיב לבריאות - ריקי לנגברג

אוטיזם וגלוטן מה הקשר?

אוטיזם וגלוטן מה הקשר?
 

אוטיזם (PDD) הוא רצף שלם של הפרעות, המאופיינות בקושי לקיים אינטראקציה חברתית ותקשורתית, יחד עם טווח מוגבל מאוד של תחומי פעילות ותחומי עניין. הרצף האוטיסטי  מתאפיין בקשת רחבה של תפקוד ממצב של יכול תקשורת מסויימת ברמה נמוכה של אוטיזם ועד למצב של חוסר תקשורת ללא שפה אפילו.

לא ברור עד היום מה הגורמים לאוטיזם ולאחר חיפוש מעמיק יש השערות לשורה של גורמים המחריפים את מצב או שיפור מצב החולה. להלן רשימת הגורמים שאם נתייחס אליהם ונסירם יש סיכוי שנראה שיפור רב בהתנהלות היומיומית:

מערכת העיכול - מחסור באנזימי עיכול ודליפה של חומרים מזיקים ממערכת העיכול לדם, יכולה להוביל למצבים זיהומיים ודלקתיים במערכת העיכול ולמצבים אוטואימוניים כרוניים. איך נעשה זאת? - מניעת זיהומים במערכת העיכול כגון קנדידה ופתוגנים אחרים הנמצאים בעודף אצל ילדים רבים בספקטרום האוטיסטי. שינוי אוכלוסיית החיידקים (פרוביוטיקה), הפטריות והנגיפים במעי. את זאת נשיג באמצעות שינויים תזונתיים ובכך נקטין ואף נמנע זיהומים במערכת העיכול.

מערכת חיסון חלשה –  אף היא תורמת להתפתחות מצבים אוטואימוניים בין היתר, גם במוח. תמיכה במערכת החיסון מתבצעת על ידי הוספת מזונות המשפרים את תפקוד מערכת החיסון ובאמצעות איתור והורדה מהתפריט של מזונות הגורמים לתגובת יתר של מערכת החיסון, דגשים על מזונות מחזקי מערכת חיסון. ישנם צמחי מרפא אנטי ויראליים, אנטי חיידקיים ,אנטי פטריתיים ואדפטוגניים (מחזקי מערכת חיסון ועמידות הגוף) הנותנים מענה מצוין.

מערכת הדטוקסיפיקציה – מתבטא בחוסר יכולת פיזיולוגית של הכבד לפנות רעלים ובעיקר מתכות רעילות כגון כספית, קדמיום ועוד. במחקרים נמצא כי בדמם של ילדי הספקטרום האוטיסטי יש רמות נמוכות (ביחס לקבוצת ביקורת) של גלוטתיון בדם. תפקידו העיקרי של הגלוטתיון לנטרל מתכות כבדות ולאפשר להן לצאת בשתן. לפי תיאוריה זו הצטברות מתכות אלו בגוף היא אחד הגורמים לפגיעה במערכות מטבוליות ופיזיולוגיות, שבעקבותיה נוצרים התסמינים האוטיסטים. אולי ילדים אלה הם בעלי הפרעה מולדת במערכת הדטוקסיפיקציה? ייתכן, בכל מקרה כדאי להימנע ממזונות הכוללים רעלים, במקביל לתת מענה לתמיכה בכבד ע"י צמחי מרפא מתאימים. והכי חשוב נאמץ מזונות מתאימים לתמיכה בכבד, כמו כן ממריצים ייצור של גלותטיון.

רגישות לגלוטן וקזאין – כתוצאה ממחסור באנזימי עיכול, שכבר הזכרנו קודם ובשילוב עם תופעת המעי הדליף, חודרים לדם תוצרי פירוק חלקיים של חלבון (שלא התעכל) ביניהם הפפטידים המכונים קזומורפין וגלוטאומורפין המצויים בגלוטן ובקזאין וגורמים לנזקים נוירולוגים. ועוד, במחקר שנערך עם 50 ילדים אוטיסטים ו-50 לא אוטיסטים - אצל 60% מהאוטיסטים נמצאו נוגדנים  לגליאדין המצוי בגלוטן. מספר מזונות חלבוניים יוצרים פפטידים כמו קזומורפינים וקזאין וגלוטומורפינים מגלוטן. פפטידים  אלו נוצרים  מפירוק  לא מלא של קזאין וגלוטן ומצויים במיוחד אצל ילדים אוטיסטים. הסרת הגלוטן מהתפריט הראתה תוצאות טובות ומהווה בסיס טוב לשיקום מערכת העיכול הפגועה ולהמשך טיפול אפקטיבי.

תוספי מזון חשובים:

אבץ - חשוב לאיזון מטבולי בין המינרלים והויטמינים, כמו כן, מחזק ידוע של מערכת החיסון. ניתן גם להכניס אבץ בתזונה.

חומצות שומן מסוג אומגה 3 - חשובות לתפקוד המוח בכלל ובפרט למצבים שיש בעיה נוירולוגית כלשהי.

ויטמין B12 – חשוב לבדוק את הוויטמין הזה מאחר ואף הוא מקושר למערכת העצבים ולמוח ואם יש חוסר לתת בטבלית מציצה על מנת לעקוף את מנגנון הספיגה הבעייתי. חשוב לתת גיבוי של ויטמינים מקב' B.

לסיכום: חשוב לזכור כי מעבר לטיפול התזונתי המומלץ, קיימות שיטות טיפול רבות נוספות כמו שיטות התנהגותיות, פסיכיאטריות, סנסוריות ואחרות, שגם להן שיעורי הצלחה משמעותיים. הגישה הנטורופתית מיושמת בנוסף לשיטות אלו ואינן תחליף במקומן.באפשרותך להתחיל תהליך לשינוי תזונתי יחד איתי צור קשר 
 
לתיאום פגישה 054-8091279
 
 

חזרה להנתיב לבריאות >>


 
צור קשר
* שם:
*אימייל:
* טלפון:
טלפון נוסף:
  טקסט חופשי:
* שדות חובה
צור קשר
הרשמה לניוזלטר
הרשמו וקבלו חינם עדכונים בנושאים: תזונה, הרזיה, בריאות ומניעת מחלות, טיפים ומתכונים הקשורים לצליאק.

הכניסו את שמכם ואת המייל שלכם למטה
שם:
* מייל:
* שדות חובה

באותו נושא
עיצוב, בנייה וקידום אתרים לול שיווק ברשת